Koristeći multidisciplinarni pristup u istraživanjima, kombinovanjem znanja iz oblasti biologije, fizike i medicine, ispituju se direktni i indirektni efekti jonizujućeg zračenja na normalnim i maligno transformisanim ćelijama čoveka. Pored konvencionalnog gama zračenja, najveći deo istraživanja se odnosi na efekte visoko jonizujućeg zračenja, kao što su protoni i joni ugljenika koji se koriste u terapiji kancera, kao i helijuma i kiseonika. Takođe se planiraju inovativna in vitro ispitivanja efekata FLASH radioterapije koja predstavlja primenu izuzetno visokih brzina doze (≥ 40 Gy/s) za ozračivanje tumorskog tkiva koja istovremeno štiti okoln zdravo tkivo.
Pored toga, biće ispitivana radiosenzitizacija ćelijskih sistema pomoću nanočestica zlata (AuNP), kao i kombinovani efekti zračenja i hemoterapijskih agenasa i novih agenasa koji se koriste u ciljanoj molekularnoj terapiji (anti-EGFR terapija). Osnovni cilj svih navedenih istraživačkih pravaca je ispitivanje ćelijskog odgovora na oštećenja koja su izazvana konvencionalnim i visoko jonizujućim zračenjem, kao i unapređenje savremenih terapijskih protokola. Odgovori ćelija na oštećenja DNK koja nastaju usled zračenja (DNA damage response – DDR) se prate pomoću bioloških parametara, kao što su promene ćelijskog ciklusa, ekspresija određenih gena uključenih u DDR kaskadu i pojava različitih oblika ćelijske smrti (apoptoze, senescencije i autofagije). Određivanje nastanka fosforilisanih H2AX jedaraca (γ-H2AX) na mestima dvolančanih oštećenja DNK se, pored klonogenog preživljavanja koje predstavlja „zlatni standard“ u radijacionoj biologiji, koristi kao biomarker za brzo otkrivanje i praćenje ćelijske radioosetljivosti u predkliničkim studijama, kao i tokom ozračivanja pacijenata.
Osim toga, grupa je član nedavno formirane međunarodne kolaboracije u oblasti biofizike iniciranoj od GSI, kao i kolaboracije pod pokroviteljstvom CERN-a, koja se zasniva na poređenju i tumačenju eksperimentalnih rezultata koristeći i dalje razvijajući numerički simulacioni alat GEANT4 (GEometry ANd Tracking) i njegovu ekstenziju GEANT4-DNA. Sve ove aktivnosti imaju za cilj da se poboljšaju savremeni terapijski protokoli za lečenje određenih tipova kancera.
Istituto Nazionale di Fisica Nucleare, Laboratori Nazioneli del Sud (INFN-LNS)
Centre National de la Recherche Scientifique – CNRS, Centre d'Etudes Nucléaires de Bordeaux-Gradignan – CENBG, CNRS/IN2P3/Université Bordeaux
European Organization for Nuclear Research - Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire (CERN)