• Rukovodilac projekta: Dunja Drakulić, viši naučni saradnik
  • Sažetak:

Neurodegenerativne bolesti (NDB) su skup neizlečivih i onesposobljavajućih stanja koje nastaju usled progresivne degeneracije moždanih ćelija - neurona i njihovog odumiranja. NDB se pretežno javljaju kod starijih osoba, ali mogu pogoditi i mlađe i sredovečne. Iako skorašnja istraživanja ukazuju da su homeostaza glikolipida u mozgu i fino regulisani metabolički putevi glikolipida, važni faktori u prevenciji NDB, mehanizam koji povezuje izmenjen metabolizam glikolipida i NDB malo je poznat. Predloženi bilateralni projekat okuplja multidisciplinarni tim sa ciljem da:

• sekvencira (eng. deep profiling) glikolipidom različitih regiona mozga i plazme pacova sa ranim neurodegenerativnim promena;
    • otkrije potencijalne glikolipidne markere ranih neurodegenerativnih promena u mozgu i plazmi pacova sa ranim neurodegenerativnim promena.
  • Saradnici na projektu: Ivana Guševac Stojanović, naučni saradnik
  • Saradnici iz inostranstava i/ili spoljni saradnici: dr Romana Masnikosa, naučni savetnik
    dr Jadranka Miletić Vukajlović, naučni saradnik
    Marija Pavlović, istraživač pripravnik