Strukturno i funkcionalno oštećenje mozga kao posledica narušene krvno-moždane barijere, neuroinflamacije, oksidativnog stresa, zloupotrebe različitih lekova itd. u osnovi je mnogih neurodegenerativnih oboljenja. Od velikog je značaja ispitati ćelijske i molekulske mehanizame koji dovode do neurodegenerativnih promena, interakcije neurona i glijskih ćelija, i identifikovati potencijalne ciljne molekule i signalne puteve uključene u genezu i progresiju različitih patofizioloških promena u mozgu. Mnogi sintetički lekovi nisu pokazali značajne rezultate ili imaju ozbiljna neželjena dejstava na centralni nervni sistem, te je naš cilj ispitivanje potencijala prirodnih jedinjenja (laneno ulje, masne kiseline, steroidni hormoni) u sprečavanju/smanjenju neuroinflamacije i oksidativnog stresa, ograničavanju odumiranja sinapsi/neurona u akutnim i/ili hroničnim neurodegenerativnim stanjima, da li podstiču regeneraciju i bar donekle doprinose normalnoj funkciji ćelija nervnog sistema.
Imajući u vidu ključnu ulogu vanćelijskih nukleotida, nukleozida i purinskih receptora u neuroinflamaciji, profili ekspresije i aktivnosti ektonukleotidaza i purinskih receptora specifičnih za tipove ćelija nervnog sistema su od važnosti u terapijskom pristupu. Koristeći poznate animalne modele sa različitom progresijom neurodegenerativnih promena: moždana hipoperfuzija, neurotoksičnost, starenje mozga, kao i bateriju histoloških, molekularno-bioloških i biohemijskih metoda na tkivima i prečišćenim ćelijskim frakcijama testiramo efikasnost tretmana prirodnih jedinjenja u oporavku nakon oštećenja mozga, kao i ishrana/pre-tretmani/tretmani nutrijenatima i/ili suplementima sa antiinflamatornim i antioksidativnim potencijalom, što bi otvorilo nove mogućnosti za dizajniranje i testiranje različitih terapijskih pristupa.
Obzirom na međusobnu regulaciju aktivnosti GABA i glutamatne signalizacije, kao i na ulogu glutamatnog NMDA receptora u nastanku nesanice, tretmani zaleplonom, ne-benzodiazepinskim hipnotikom i alprazolamom, lekom iz grupe benzodiazepina, koji deluju na GABA receptore, doprineli bi rasvetljavanju efekta sve češće hronične (zlo)upotrebe alprazolama i ostalih lekova ove grupe, kao i povezanost potencijalnih promena glutamatnog sistema sa neželjenim efektima koji se javljaju prilikom hronične upotrebe, kao što je zavisnost, odnosno sistem obustave.